Superfoods

Sellele lehele koondan järjest kõik tervise-tooted, mida ise kasutanud olen ning mida julgen soovitada ka teistele.

MOORUSPUU MARJAD

Mooruspuu mari on geneetiliselt kõige keerulisema koostisega teadaolev vili, mis sisaldab 308 kromosoomi. Magusad mooruspuu marjad annavad üldist elujõudu, kaitsevad närvisüsteemi, toniseerivad neerude tööd, parandavad vere kvaliteeti (soovitatav aneemia puhul), hoiavad seedimise korras, ravivad kõrget vererõhku ja diabeeti eelkõige veresuhkru taset tasakaalustades. Marjad sobivad krooniliste soole- ja maksavaevuste leevendamiseks.
Mooruspuumarjade söömine ennetab juuste enneaegset hallinemist ja hõrenemist. Marjad mõjuvad palavikku alandavalt, valuvaigistavalt ja parandavad üldist meeleolu. Mooruspuu mari sisaldab palju karotenoide, tanniine, kiudaineid, rauda, kaltsiumi ning vitamiine B2, B3, C- ja K-vitamiini, linoolhapet e. vitamiini F ja steariinhapet.

Kuidas kasutada?
Mooruspuu marju võib lisada näiteks hommikuse kaerahelbepudru sisse. Lisaks on need ka suurepärased magusaasendajad ning sobivad niisama näksimiseks. Mooruspuu marju võib julgelt lisada ka müsli ja jogurti sisse.

Minul aitasid mooruspuu marjad suure magusaisu vastu. 

KLORELLA PULBER

Klorella on emeraldroheline (hästi-hästi tumeroheline) mageveevetikas, mis kasvab looduslikult järvedes ja tiikides.
Klorella on vähemalt 60% ulatuses toorvalk. Täisväärtusliku valguna sisaldab see kõiki üheksat vajalikku aminohapet.

Miks tarbida Klorellat? Klorella on looduslik mürkainetest vabastaja. See on looduslik viis oma keha toksiinidest vabastamiseks! Selle kiulised rakuseinad seovad raskeid metalle, sünteetilisi kemikaale ja teisi mürkaineid, muutes lihtsamaks nende kehast väljutamise. Samuti edendab see seedetakti looduslike bakterite tasakaalu, mis leevendab haavandeid, kõhukinnisust ja teisi soolega seotud probleeme.

Kuidas Klorellat kasutatakse? Klorella pulber on väga tugeva vetikalise lõhnaga, ning maitse meenutab mulle kõige enam muru/mulda. Tegelikult peaks see maitse kirjade järgi meenutama rohelist teed, aga minu meelest see küll täitsa tõele ei vasta. Klorellat võib segada mahla, salatikastme, smuuti või mõne muu vedeliku sisse. Soovitatav päevane kogus on 1tl või rohkem.

CHIA SEEMNED

Mis on chia seemned? Chia seemned pärinevad õitsva taime salvia hispanica viljadest, mis kuulub ühte perekonda mündiga. Chia on pärit Lõuna-Ameerikast, kus seda kasvatati juba eelajaloolistel aegadel. Mehhikos asteekide juures oli chia koguni nii hinnatud taim, et sellele pühendati iga-aastaseid pidustusi.

Miks on chia seemned head? Chia seemned on omega-3 poolest kõige rikkamad. Nad on toitainete sisalduse poolest linaseemnetest väärtuslikumad. Neid kutsuti indiaani jooksjate toiduks, sest chia seemned annavad uskumatult palju energiat ning kaitsevad keha vedelikukao eest. Chia seemned sisaldavad suures koguses omega-3 rasvhappeid, antioksüdante k.a. kvertsetiini, kiudaineid, kaltsiumi, magneesiumi, fosforit, rauda ja boori.
Chia seemnetes on 64% omega-3 ja 19% omega-6 rasvhappeid. Chia seemnetes on ka kõrgem mineraalainete sisaldus. Chia seemnetes on kõrge valgusisaldus ja palju kiudaineid. Chia seemned sisaldavad 20% valke, mis on paljude teraviljadega võrreldes palju kõrgem protsent. Näiteks riisis on ainult 7% valke, kaerahelvestes 17%. 

Kuidas chia seemneid kasutatakse? Soovitav on chia seemneid enne kasutamist 10 minutit vees leotada, et nad paisuksid ja ensüümid aktiveeruks. Neid võib süüa naturaalselt, lisada salatitele, putrudele, magustoitudele, suppidele peale valmistamist. Lisaks võib neid lisada jogurtisse ja smuutide sisse. Mina olen siiani neid kasutanud vaid hommikupudru sees, kuid tulevikus tahan kindlasti proovida ka mõnda magustoitu.

Miks mina kasutan chia seemneid? Uskumatu küll, aga energiat annavad need väikesed seemned tohutult. Hommikust kohvi ei ole enam vaja. Igal hommikul ma küll neid ei kasuta, kuid siis alati, kui ees on ootamas füüsiliselt raske päev. Lisaks olen täheldanud, et kui olen hommikul chia seemneid söönud, jõuan trennis näiteks jooksulindil palju kauem vastu pidada kui tavaliselt.

Veel positiivset: Chia eemaldab organismist jääke ja mürkaineid - aitab puhastada organismi. Tervislikud õlid ja lahustuv kiudaine toimivad koos. 

Soovitatav päevane kogus on 1 spl. 


1 comment:

Anonymous said...

Kuskohast kõige lihtsam chia seemneid leida oleks? (:

Ja su blogi on mõnus, aitäh (: